pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN)

V dňoch 15. a 16. apríla 2011 sa uskutočnil už tradičný poznávací zájazd členov SAHP na medzinárodnú burzu zberateľov do nemeckých Drážďan, ktorého sa zúčastnilo 41 záujemcov zo Slovenska a 3 z ČR. Dopravu opäť zabezpečoval dopravca „Alessbus“ (Autobusová doprava - Dušan Kevický) z Martina. Štvrtok o polnoci vyrazil autobus so zberateľmi z Martina a po trase  Vrútky – Žilina – Trenčín – Brno pokračoval do českého Humpolca, kde bol prvý ciel našej cesty – Pivovar Bernard. Pred pivovarom sme sa rozdelili do dvoch skupín a následne sme absolvovali prehliadku pivovaru. Videli sme varňu s krásnymi medenými kotlami, chladnú starú aj novú ležiacku pivnicu, ako aj sudovňu aj fľaškovňu (škoda, že v piatok mali sanitárny deň a nemohli sme vidieť časti pivovaru v akcii). Počas celej prehliadky nám bol poskytnutý odborný výklad, v ktorom sme sa okrem iného dozvedeli, že tento pivovar mal v roku 1991 výstav iba 26 tisíc hl piva a hrozil jeho zánik. 26. októbra 1991 Stanislav Bernard a Josef Vávra vydražili tento pivovar v privatizácii a o pár rokov, vďaka aj niekoľko miliónovým investíciám do pivovaru, sa pivo Bernard stalo celoštátne známou značkou. K odlíšeniu na pivnom trhu zvolil pivovar cestu výroby nepasterizovaného piva, vareného tradičným spôsobom (otvorená spilka). V roku 2001 vstúpil do pivovaru strategický belgický partner - pivovar Duvel Moortgat. Pivovar Bernard dosiahol so svojím pivom mnoho úspechov a každý rok pribúdajú na jeho konte ďalšie prestížne ocenenia. Aj vďaka tomu je možné pivo Bernard kúpiť nielen v ČR, ale aj v mnohých ďalších štátoch sveta (od Japonska a Austráliu, cez takmer celú Európu až po USA a Kanadu). Slovensko patrí k najväčším zahraničným odberateľom humpoleckého piva a nachádza sa tu 360 pivárni a pubov, kde sa čapuje pivo Bernard. V súčasnosti je výstav pivovaru okolo 250 tisíc hl piva, čo je od kúpy pivovaru v roku 1991 desaťnásobné zvýšenie. Vyrába 11 druhov piva. Taktiež sme sa dozvedeli, že pivovar Bernard kúpil v roku 2000 sladovňu v Rajhrade pri Brne, ktorá dnes produkuje okolo 6 tisíc ton sladu plzeňského typu, ktorý využíva pivovar pri varení svojho piva, resp. časť predáva ďalším záujemcom. Po prehliadke pivovaru sme išli do degustačnej miestnosti, kde sme mali možnosť ochutnať čapované nepasterizované pivo Bernard alebo rôzne iné fľaškové pivá z produkcie pivovaru. Tu sme taktiež dostali rôzne etikety a tácky. Okrem toho, v cene prehliadky bol originálny pohár a pero s logom pivovaru. Kto mal záujem o ďalšie suveníry, ten navštívil podnikovú predajňu hneď oproti vstupu do pivovaru, kde sa dal kúpiť ďalší zberateľský materiál – rôzne poháre, tričká, čapice, otvárače a pod..

Spokojní s prehliadkou a s novými prírastkami vo svojich zbierkach sme nastúpili do autobusu a vydali sa do Prahy, ktorá bola naším ďalším cieľom. Autobus zastavil v centre mesta, takže každý mohol využiť voľný časť po svojom. Kroky mnohých viedli do minipivovarov, ktorých je v centre Prahy niekoľko, napr. U dvou koček, Novoměstský pivovar, Pražský most U Valšů, U Medvídků a ďalšie, s cieľom ochutnať ich pivo a získať pritom nové suveníry. Opojení Prahou sme nastúpili do autobusu a vyrazili do Benešova nad Ploučnicí, kde sme mali tradične zajednané ubytovanie a večeru. Po večeri bol individuálny program, ktorí niektorí využili na návštevu miestnych krčmičiek s cieľom zapiť úspešný deň a pritom získať ďalší zberateľský materiál.

V sobotu ráno už všetci netrpezlivo čakali, kedy autobus vyrazí do Drážďan. Po menších problémoch sme nakoniec zastavili v areáli Technickej univerzity, v priestoroch ktorej sa burza konala. Na stoloch už bol rozložený rôzny zberateľský materiál, napr. poháre, tácky, etikety, plechovky, modely kamiónov a ďalšie. Taktiež domáci klub prichystal pre zberateľov etikety, tácky a korunkové uzávery, ktoré boli zadarmo. Okrem nášho zájazdu sa burzy zúčastnili aj nemeckí a českí zberatelia, a taktiež 4 členovia bratislavského klubu, ktorí prišli na burzu individuálne. Na burze sa čapovalo pivo z pivovaru Feldschlößchen, ktoré však tentokrát už nebolo zadarmo, ako v minulosti. Aj keď sa nám mnohým zdala burza slabšia ako v minulosti (menej ľudí, menší výber), mnohí tu aj tak našli partnerov na výmenu, či kúpu/predaj pivných suvenírov. Po skončení burzy sme sa autobusom presunuli na parkovisko vedľa hlavnej vlakovej stanice, odkiaľ sme vyrazili individuálne na niekoľko hodín do centra mesta. Ten, kto bol v Drážďanoch prvýkrát, ten si prezrel pamiatky, ostatní si to hneď zamierili do odskúšaných obchodov, kde sa dajú kúpiť exotické (ázijské) pivá. Niektorí zas využili voľný čas na návštevu krčmičiek, kde sa čapovalo pivo z drážďanských minipivovarov Watzke a Schwingenheuer. S nákupom nemeckých a ďalších pív na domácu degustáciu sme nastúpili do autobusu a vyrazili do českého Dečína, kde nás v reštaurácia Hvězda čakala večera a k nej zelené pivo. No a po chutnom jedle nám už nič nebránilo vyraziť na cestu domov, kam sme v nedeľu nadránom šťastne dorazili.

© verex


Obrazky
pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN) pivovar: Bernard Humpolec, pražské minipivovary (ČR); burza: Drážďany (SRN)


Copyright © 2010